Żwirek dla kota – niezbędne wyposażenie kuwety

Kuweta i żwirek dla kota to akcesoria konieczne, gdy w naszym mieszkaniu jest kot. Zanim dokonamy wyboru odpowiedniego żwirku dla kota, warto zapoznać się z jego rodzajami.

Żwirek dla kota roślinny

Roślinny żwirek dla kota ma tę zaletę, że jest w pełni naturalny, biodegradowalny. Produkuje się go z drewna, siana lub makulatury. Taki żwirek dla kota jest wydajny, dobrze pochłania nieprzyjemny zapach. Można zabrudzony, roślinny żwirek dla kota wrzucać do toalety, lecz w niewielkich ilościach. Żwirek dla kota roślinny może w zależności od rodzaju rozpadać się lub zbrylać, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, ponieważ nie trzeba czyścić kuwety po każdym oddaniu moczu przez kota. Roślinny żwirek dla kota nie zaszkodzi zwierzęciu, gdy ma skłonność do jego połykania. Takie zachowania występują często, szczególnie u małych kociąt.

Przykładowe żwirki dla kota roślinne to: Bazyl Pellet drewniany zbrylający, Cat’s Best Sensitive, Cat’s Best Universal, Cat’s Best Universal, żwirek dla kota Super Benek Corn Cat Naturalny, żwirek dla kota Super Pinio Zbrylający Kruszon. Roślinne żwirki dla kota mogą być bezzapachowe, a także o różnych, świeżych i naturalnych zapachach do wyboru.

żwirek dla kota

Bentonitowy żwirek dla kota

Żwirek dla kota bentonitowy to także naturalny produkt. Wyglądem przypomina żwir. Żwirek dla kota bentonitowy to jedna z najtańszych opcji, nieźle taż pochłania brzydkie zapachy. Żwirki takie są lubiane przez koty, ponieważ przypominają im naturalny piasek. Bentonitowy żwirek dla kota jest bardzo praktyczny. Po oddaniu moczu przez kota zbryla się. Takie bryłki można łatwo oddzielić od czystego żwirku i wyrzucić. Żwirki bentonitowe mogą tak jak roślinne występować w różnych zapachach.

Przykładowe produkty: żwirek dla kota Bazyl Ag+ Compact Baby Powder ( o zapachu pudru dla dzieci), Bazyl Uniwersal, Pestell Easy Clean Żwirek dla kota Sodowy Low Track ( bezzapachowy).

Żwirek dla kota silikonowy

Jest to bardzo popularny żwirek dla kota. Dobrze absorbuje wilgoć, szybko pochłania nieprzyjemny zapach. Żwirek ten nie zbryla się, ale zatrzymuje nieczystości wewnątrz. Gdy kryształki żwirku dla kota przybiorą żółty kolor, wówczas żwirek należy wymienić. Silikonowy żwirek dla kota jest wygodny w stosowaniu i dość lubiany przez koty.

Żwirki dla kota silikonowe to na przykład: Mru Mru piasek silikonowy ( lawendowy lub bezzapachowy), Super Benek Crystal, Vitapol Żwirek silikonowy dla kota ( bezzapachowy, kwiatowy, lawendowy).

Sklepy zoologiczne oferują bogaty wybór żwirków dla kota, można wybrać taki, który będzie odpowiadał i właścicielowi, i kotu.